MaleKarpaty.com
Tip: Pridajte obsah na malekarpaty.com a odmeníme vás pekným darčekom.

Výstup na Geldek

Vrch Geldek (Jelenec) - vlastne dva takmer výškovo identické vrcholy (694 m) je dvanástym najvyšším vrcholom Malých Karpát. Poskytuje veľmi pekné výhľady na okolité kopce a skrýva tajuplné zákutia, kam môže turista nahliadnuť.

Geldek
10.80 km
Doľany
21. 4. 2016 16:11 | © 2014 MaleKarpaty.com, Alexander Lačný

Aj keď k vrcholu nevedie žiadna oficiálna značka, môžete využiť lesné cesty, ktoré vedú až k východnému vrcholu, prípadne pokračovať touto spevnenou cestou až do sedla medzi vrcholmi a odtiaľ prejsť až k západnému vrcholu. Okrem krásnych výhľadov na okolité kopce, najmä impozantne sa tiahnúci Roštún a Vápennú, možno v blízkosti vrcholu nájsť týčiace sa skalné bralá. Geldek je súčasťou Kuchynsko-orešanského krasu, preto tu možno nájsť nejednu jaskynku. S krasom súvisia aj ďalšie formy - škrapy. Tie sa nachádzajú hojne najmä v sedle medzi vrcholmi. Ale hlavne na západnom vrchole Geldeka. Ten je oveľa plochší, ako východný. S vápencovým podložím ide ruka v ruke aj rastlinstvo viazané práve na vápencové masívy. Počas letných období sa tu cítite ako niekde v mediteránnej krajine. Dokonca aj vôňou rastlinstva. Na Geldek sa dá dostať z viacerých smerov. Často využívame trasu Horné Orešany, Husí stok, Rybáreň, Sklená Huta, Nad Jarkami a potom na vrchol Geldeku. Dnešnú trasu sme však viedli od Dolian po žltej turistickej značke na Zabité, potom sme pokračovali k rázcestníku Nad Jarkami. Odtiaľ po zelenej turistickej značke okolo lúčky s posedom. Už tu sú veľmi pekné výhľady na Geldek. Aj keď sa jedna z lesných ciest javí, že smeruje k vrcholu Geldeka, nie je tomu tak. Preto je potrebné stále kráčať po zelenej turistickej značke. Až prídete do sedielka, kde sa križuje viacero lesných ciest. Tu odbočíte doprava na lesnú cestu, ktorá ide po vrstevnici až pod východný vrchol. Ako som napísal, neskôr môžete pokračovať ďalej po tejto lesnej ceste až do sedla, odkiaľ vystúpate na západný vrchol. V apríli 2016 boli lesné cesty v dobrom stave. Terén je nenáročný vhodný aj na rodinný výlet. 

 

Trasa

Trasa vo formáte KML na stiahnutie

GPSVýstup na Geldek (KML)

Nastavenia

  • -
  • -
pošli na vybrali.sme.sk

Komentáre

...buď prvý :)

Pridať komentár

Formátovanie príspevku: hrubé  podčiarknuté  kurzíva

naucnetabule.skSpeleoškolaVýškaritrnavskyhlas.sk

 
malekarpaty.com facebook google rss

Fotogaléria

Odkazy

Facebook

43-slavnostne-otvorenie-nch-majdan-75283546.jpg43-slavnostne-otvorenie-nch-majdan-22084195.jpg43-slavnostne-otvorenie-nch-majdan-18492835.jpg43-slavnostne-otvorenie-nch-majdan-5388046.jpg43-slavnostne-otvorenie-nch-majdan-23803701.jpg43-slavnostne-otvorenie-nch-majdan-28879397.jpg
© 2019 MaleKarpaty.com, Alexander Lačný | TOPlist